Association Croquet Fixtures 2017

 

FEDERATION LEAGUE
INTERMEDIATE LEAGUE
B-LEAGUE

LEAGUE FOR ADVANCED PLAY

NORTH

NORTH

NORTH
PARKSTONE Division 1
CENTRAL
CENTRAL
CENTRAL
PARKSTONE Division 2
SOUTH

SOUTH

SOUTH 
PARKSTONE Division3
 

 

 
 

 

Play-Offs and Finals 2017

 

Federation League

 

FEDERATION LEAGUE – NORTH

Sunday 9th April Kington Langley v Worcester Norton 3 - 0 wo
Thursday 27th April Broadwas v Cheltenham 7 - 0
Sunday 6th May Cheltenham v Swindon 5 - 2
Saturday 13th May Swindon v Bath North 1 - 4
Sunday 21st May Kington Langley v Dyffryn 1 - 4
Wednesday 24th May Worcester Norton v Broadwas 3 - 2
Saturday 10th June Swindon v Kington Langley 2 - 3
Saturday 10th June Cheltenham v Dyffryn 3 - 2
Tuesday 20th June Cheltenham v Worcester Norton 5 - 2
Sunday 25th June Broadwas v Swindon 6 - 1
Friday 30th June Kington Langley v Cheltenham 5 - 0
Wednesday 5th July Bath North v Cheltenham 4 - 3
Sunday 9th July Dyffryn v Broadwas 2 - 3
Saturday 22nd July Dyffryn v Swindon 3 - 4
Sunday 23rd July Broadwas v Kington Langley 4 - 3
Sunday 6th August Worcester Norton v Dyffryn 2 - 3
Sunday 6th August Bath North v Kington Langley 4 - 3
Saturday 12th August Swindon v Worcester Norton 4 - 1
Sunday 20th August Dyffryn v Bath North 2 - 3
Wednesday 23rd August Bath North v Broadwas 4 - 3
Friday 25th August Worcester Norton v Bath North 3 - 0 wo

                                         FEDERATION LEAGUE – CENTRAL

Sunday 14th May Nailsea Central

 v 

Abbey 6 - 1
Thursday 25th May Nailsea Central

 v

Kingston Maurward 6 - 1
Friday 30th June Abbey

 v

Bristol 5 - 0
Sunday 4th June Bath Central

 v

Bristol 4 - 1
Sunday 11th June East Dorset

 v

Bath Central 2 - 3
Friday 16th June Kingston Maurward

 v

East Dorset 4 - 1
Friday 23rd June Abbey

 v

Kingston Maurward 4 - 1
Tuesday 27th June Bristol

 v

Nailsea Central 3 - 4
Saturday 1st July East Dorset  v Abbey 2 - 3
Sunday 2nd July Nailsea Central  v Bath Central 2 - 5
Tuesday 4th July Bristol  v East Dorset 4 - 3
Friday 21st July East Dorset  v Nailsea Central 3 - 2
Saturday 5th August Kingston Maurward  v Bristol 2 - 3
Saturday 5th August Bath Central  v Kingston Maurward 3 - 0 wo
Sunday 20th August Bath Central v Abbey 2 - 3

FEDERATION LEAGUE – SOUTH

Tuesday 11th April Sidmouth

 v

Nailsea South 4 - 3
Saturday 29th April Nailsea South

 v

Exeter 6 - 1
Tuesday 9th May Cornwall

 v

Taunton Deane 3 - 4
Sunday 14th May Nailsea South

 v

Cornwall 6 - 1
Thursday 18th May Lym Valley

 v

Sidmouth 2 - 3
Thursday 25th May Budleigh Salterton

 v

Exeter 5 - 2
Friday 2nd June Cornwall

 v

Lym Valley 3 - 2
Sunday 4th June Taunton Deane

 v

Budleigh Salterton 6 - 1
Thursday 15th June Budleigh Salterton

 v

Cornwall 2 - 5
Thursday 15th June Lym Valley v Taunton Deane 3 - 2
Thursday 22nd June Sidmouth

v

Exeter 1 - 6
Tuesday 27th June Nailsea South

v

Lym Valley 3 - 2
Thursday 29th June Lym Valley

v

Budleigh Salterton 6 - 1
Tuesday 4th July Cornwall

 v

Sidmouth 4 - 3
Sunday 9th July Taunton Deane

 v

Sidmouth 3 - 4
Friday 14th July Exeter  v Cornwall 3 - 2
Wednesday 19th July Exeter  v Taunton Deane 3 - 2
Saturday 29th July Sidmouth v Budleigh Salterton 5 - 2
Sunday 30th July Taunton Deane  v Nailsea South 1 - 6
Wednesday 2nd August Exeter  v Lym Valley 5 - 2
Saturday 12th August Budleigh Salterton v Nailsea South 2 - 5
 

 Intermediate League

INTERMEDIATE LEAGUE – NORTH

Sunday 7th May Broadwas

 v

Kington Langley 4 - 1
Sunday 7th May Worcester Norton

 v

Swindon 4 - 1
Saturday 20th May Kington Langley

 v

Swindon 3 - 2
Sunday 18th June Swindon

 v

Dyffryn 1 - 3
Saturday 24th June Nailsea North

 v

Broadwas 5 - 0
Sunday 2nd July Dyffryn

 v

Kington Langley 1 - 4
Sunday 2nd July Worcester Norton

 v

Broadwas 3 - 2
Saturday 8th July Kington Langley

 v

Nailsea North 3 - 2
Sunday 9th July Broadwas

 v

Dyffryn 4 - 1
Thursday 13th July Dyffryn

 v

Worcester Norton 1 - 4
Saturday 15th July Nailsea North v Swindon 4 - 1
Sunday 30th July Kington Langley v Worcester Norton 4 - 1
Thursday 10th August Worcester Norton  v Nailsea North 4 - 3
Friday 11th August Swindon v Broadwas 2 - 3
Saturday 12th August Dyffryn v Nailsea North 1 - 4

INTERMEDIATE LEAGUE – CENTRAL

Friday 21st April

East Dorset

 v

Nailsea Central

2 - 5

Saturday 29th April

Nailsea Central

v

Bath

6 - 1

Saturday 13th May

Bristol

 v

Nailsea Central

2 - 5

Tuesday 16th May

Camerton and Peasedown

 v

Weston-Super-Mare 

4 - 1

Saturday 20th May

Bath

 v

Camerton and Peasedown

2 - 3

Sunday 21st May

Weston-Super-Mare 

 v

Nailsea Central

3 - 4

Tuesday 6th June

Camerton and Peasedown

 v

Bristol

5 - 0

Sunday 11th June

Weston-Super-Mare 

 v

East Dorset

4 - 3

Saturday 17th June

Bath

 v

East Dorset

4 - 1

Wednesday 28th June

Camerton and Peasedown

 v

East Dorset

4 - 1

Sunday 2nd July

Bath

 v

Bristol

4 - 3

Sunday 9th July

East Dorset

 v

Bristol

4 - 1

Sunday 16th July

Weston-Super-Mare 

 v

Bath

5 - 2

Thursday 3rd August

Bristol

 v

Weston-Super-Mare 

3 - 4

Saturday 12th August

Nailsea Central

 v

Camerton and Peasedown

3 - 4

                             INTERMEDIATE LEAGUE - SOUTH

Tuesday 11th May Sidmouth

 v

Lym Valley 3 - 4
Tuesday 30th May Budleigh Salterton

 v

Cornwall 4 - 3
Thursday 1st June Sidmouth

 v

Budleigh Salterton 3 - 4
Thursday 8th June Budleigh Salterton

 v

Exeter 2 - 5
Wednesday 21st June Exeter

 v

Sidmouth 5 - 2
Thursday 22nd June Lym Valley

 v

Budleigh Salterton 4 - 1
Wednesday 28th June Exeter

 v

Cornwall 6 - 1
Thursday 6th July Lym Valley

 v

Exeter 4 - 3
Friday 4th August Cornwall

 v

Lym Valley 3 - 2
Monday 14th August Cornwall  v Sidmouth 5 - 0

 

B League

 

“B” LEAGUE – NORTH

Saturday 29th April Kington Langley

 v

Cheltenham 4 - 3
Thursday 4th May Cheltenham

 v

Llandaff 3 - 2
Wednesday 10th May Bath

 v

Cheltenham 3 - 4
Saturday 13th May Worcester Norton

 v

Kington Langley 0 - 3 wo
Sunday 21st May Cheltenham

 v

Worcester Norton 6 - 1
Tuesday 23rd  May Llandaff v Bath 3 - 2
Wednesday 31st May Weston-Super-Mare North

v

Kington Langley 5 - 2
Tuesday 6th June Cheltenham

v

Weston-Super-Mare North 2 - 5
Tuesday 20th June Llandaff

 v

Kington Langley 3 - 2
Monday 26th June Llandaff

 v

Worcester Norton 3 - 0 wo
Monday 3rd July Weston-Super-Mare North  v Bath 5 - 2
Saturday 8th July Worcester Norton  v Weston-Super-Mare North 1 - 6
Monday 17th July Bath  v Worcester Norton 3 - 0 wo
Tuesday 1st August Kington Langley  v Bath 3 - 4
Thursday 10th August Weston-Super-Mare North  v Llandaff 6 - 1

                                                                           "B" LEAGUE – CENTRAL   

Friday 12th May Kingston Maurward

 v

East Dorset 3 - 2
Thursday 25th May Lym Valley

 v

Bristol 3 - 0 wo
Tuesday 13th June Bristol

 v

Kingston Maurward 5 - 2
Sunday 2nd July East Dorset

 v

Bristol 4 - 1
Friday 7th July Kingston Maurward

 v

Weston-Super-Mare Central 2 - 3
Thursday 20th July Lym Valley

 v

Weston-Super-Mare Central 5 - 2
Thursday 27th July Lym Valley

 v

Kingston Maurward 4 - 1
Saturday 29th July East Dorset v Lym Valley 3 - 2
Monday 7th August Weston-Super-Mare Central

v

East Dorset 3 - 2
Thursday 17th August Bristol

 v

Weston-Super-Mare Central 2 - 5
 
 

"B" LEAGUE – SOUTH 

  Wednesday 31st May Exeter

v

Wellington 7 - 0
  Wednesday 7th June Exeter

 v

Taunton Deane 2 - 3
  Tuesday 13th June Wellington v Budleigh Salterton 1 - 4
  Tuesday 20th June Budleigh Salterton

v

Sidmouth 4 - 3
  Tuesday 20th June Wellington

v

Taunton Deane 2 - 3
  Thursday 13th July Sidmouth v Wellington 3 - 4
  Thursday 20th July Budleigh Salterton

v

Exeter 2 - 3
  Tuesday 25th July Sidmouth v Exeter 3 - 4
  Tuesday 25th July Taunton Deane v Budleigh Salterton 4 - 1
  Tuesday 8th August Taunton Deane v Sidmouth 4 - 1

 

Parkstone Trophy (Advanced)

 

PARKSTONE TROPHY (Division 1)

Postponed Nailsea

East Dorset 3 - 0 wo
Saturday 3rd June East Dorset

 v

Bristol 1 - 4
Postponed Dyffryn

 v

East Dorset 3 - 0 wo
Saturday 15th July Bristol

  v

Nailsea 6 - 5
Saturday 29th July Cheltenham

v

Dyffryn 2 - 5
Sunday 30th July Bristol

 v

Cheltenham 3 - 1
Sunday 20th August Nailsea

 v

Dyffryn 5 - 4
Sunday 3rd September East Dorset v Cheltenham 4 - 4
Saturday 2nd September Cheltenham v Nailsea 1 - 5
Saturday 7th October
at Bristol
Dyffryn v Bristol 1 - 4

                                                            PARKSTONE TROPHY (Division 2)

Saturday 13th May Bath

 v

Nailsea 2nds 5 - 0
Wednesday 24th May Taunton Deane

 v

Nailsea 2nds 4 - 3
Saturday 24th June Budleigh Salterton

 v

Nailsea 2nds 2 - 2
Saturday 8th July Bath

 v

Budleigh Salterton 0 - 5
Friday 21st July Nailsea 2nds

 v

Bath 5 - 0
Tuesday 25th July Nailsea 2nds

 v

Taunton Deane 2 - 5
Tuesday 8th August Budleigh Salterton

 v

Taunton Deane 1 - 4
Wednesday 16th August Budleigh Salterton

 v

Bath 4 - 1
Saturday 19th August Taunton Deane

 v

Bath 2 - 3
Saturday 26th August Nailsea 2nds v Budleigh Salterton 3 - 0w/o
Saturday 2nd September Bath

v

Taunton Deane 1 - 4
Wednesday 6th September Taunton Deane v Budleigh Salterton 5 - 2

 PARKSTONE TROPHY (Division 3)

Tuesday 9th May Bristol 2nds

Cheltenham 2nds 3 - 4
Saturday 20th May Bristol 2nds

v

The Bears 4 - 1
Tuesday 23rd May Cheltenham 2nds v Nailsea 3rds 3 - 4
Sunday 28th May
at Sidmouth
The Bears
 

v

Sidmouth 6 - 1
Thursday 29th June Sidmouth

 v

Bristol 2nds 2 - 5
Saturday 15th July The Bears

 v

Nailsea 3rds 3 - 2
Saturday 22nd July Nailsea 3rds

 v

Bristol 2nds 3 - 2
Saturday 29th July Cheltenham 2nds

 v

The Bears 3 - 4
Saturday 12th August Sidmouth  v Cheltenham 2nds 4 - 3
Tuesday 15th August Nailsea 3rds  v Sidmouth 4 - 3

 

Play-Offs and Finals

DATE VENUE MATCH HOME AWAY
Saturday 9th September   FEDERATION LEAGUE PLAY-OFF BATH NORTH 5 NAILSEA SOUTH 2
Saturday 30th September SIDMOUTH FEDERATION LEAGUE FINAL ABBEY 2 BATH NORTH 3
Monday 11th September   INTERMEDIATE LEAGUE PLAY-OFF CAMERTON and PEASEDOWN 4 KINGTON LANGLEY 1
Sunday 24th September BRISTOL INTERMEDIATE LEAGUE FINAL CAMERTON and PEASEDOWN 2 LYM VALLEY 3
Friday 18th August   B-LEAGUE PLAY-OFF TAUNTON DEANE 3 WESTON SUPER MARE NORTH 2
Saturday 30th September SWINDON B-LEAGUE FINAL TAUNTON DEANE 4 LYM VALLEY 1
Thursday 19th October BUDLEIGH PARKSTONE PROMOTION PLAY-OFF A TAUNTON DEANE 2 EAST DORSET 3
Sunday 1st October BATH PARKSTONE PROMOTION PLAY-OFF B THE BEARS 1 BATH 6

 

Back to Top

HOME